בלוגים » הפרקליטות: למה יש כל כך הרבה אנשים שסבורים שיש בה משהו 'עקום'? / חיים משגב
קצת קשה להבין מדוע משה לדור, פרקליט המדינה, החליט להשמיע את משה טלנסקי במיסגרת הליך הנקרא 'עדות מוקדמת'. מה בער לו? כלום לא היה נכון יותר להמתין עד להגשת כתב אישום? לצפייה במאמר :

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3544890,00.html 

                  

 

                                                       מאת ד"ר חיים משגב

 

הכול היה צפוי – ובכול זאת העוצמה של הדברים פשוט מגעילה. יש  חברי כנסת שכבר מבקשים מן היועץ המשפטי לממשלה, דווקא ממנו, האיש שמצא על שולחנו ביום שבו הוא נכנס לתפקידו את טיוטת כתב האישום נגד אריאל שרון וזרק אותה לפח האשפה, שהוא יכריז על נבצרותו של ראש הממשלה. אין למני מזוז, כמובן, שום סמכות לעשות זאת, לא חוקית ולא מוסרית, אבל מי בכלל מוכן לדקדק בקטנות מן הסוג הזה. הפוליטיקאים לא מוכנים אפילו להמתין עד להגשת כתב האישום נגד אהוד אולמרט, שלב שאף הוא מוקדם למדי, על פי הדין, ואף לא למשהו שהוא קרוב לזה; נניח הכרזה על מוכנותו של כתב אישום ועל זימון עורכי הדין לשימוע. הם רוצים את ליטרת הבשר שלהם כבר עכשיו. כאן – ומיד. 'משפט שדה', קוראים לכך בכמה מדינות.

 

 'לינץ ציבורי', הוא, אולי, השם היותר נכון, לדעתי, ואני אומר את הדברים בדחילו ורחימו; לא בגלל שאני נמנה על חסידיו של ראש הממשלה הזה, או של ממשלתו, אלא משום ששלטון החוק, נס-הדגל של לא-מעט צבועים במערכת הפוליטית שלנו, חשוב לי  הרבה יותר מגורלו האישי של הנוסע המתמיד שדאג, על פי הנאמר באמצעי התקשורת, גם לבני משפחתו. 'משפטים' שמתנהלים מעל דפי העיתונות הם דבר מאוס הפוגע בעצם תקינותו של המשטר הדמוקראטי שכולנו כול כך גאים בו. משה קצב חווה את זה על  בשרו מזה כשנתיים.

 

אבל הפוליטיקאים האלה, שכבר צבעו את פניהם בצבעי פריימריז, לא רוצים בשום הליך מסודר. הם כבר מריחים דם – וכשריחו בנחיריהם, הכול, אבל ממש הכול, כשר בעיניהם.

הסכינים נשלפות – והם כבר מוכנים למחול גם לפרקליטות המדינה על האזנות סתר לא-ראויות, בלשון המעטה, וגם למשטרה על כמה וכמה מחדלים מרושעים מן העת האחרונה. אמרו את זה כבר לפני לא מעט פעמים אבל תמיד ראוי לחזור על כך שוב ושוב: מראית פני הצדק חשובה לא פחות מעצם עשייתו.

 

אף אחד לא יודע, כמובן, מה בדיוק אמרו עדים שונים בחדרי החקירות, אבל דוברים 'יודעי דבר', משני הצדדים, כבר מספרים לכולנו מי שתק ומי משתף פעולה. עדים-בכוח מרואיינים באמצעי התקשורת עוד לפני  שהם מסרו גירסה מסודרת במקום ששם ראוי להם שידברו. בקרוב מאוד, מן הסתם,  כבר נמצא כמה וכמה עדים שהסכימו להיבדק בפוליגרף ; אולי גם בשידור חי בתוכניתו של גדי סוקניק. למה לא? אם כבר, אז ללכת בעניין הזה עד הסוף. שופט-בדימוס, או סתם איזה אלוף(במיל.),  יתבקש לחרוץ דין, אם כי תינתן, כנראה,  גם אפשרות למגיבים במכשירים ניידים  לומר את  דברם על ידי משלוח הודעות אס.אם.אס. - ואולי גם להפוך על פיה את 'הכרעת הדין' המרשיעה. מעניין איך ירגישו אז בלשכת פרקליט המדינה? האם ילכו עם תיק החקירה עד הסוף? האם יהיה עוד טעם בניהול המשפט בבית משפט רגיל, אם באולפן של 'שופט נולד' ייקבע שהנאשם זכאי?

 

הרי מי  שאמורים היו להיות שופטיו של משה קצב כבר הביעו את דעתם, בפומבי, עוד לפני שהמשפט נפתח, לגבי הסדר- הטיעון שהתגבש בעניינו ושקיבל גושפנקא של בית המשפט העליון; אז מה עוד צריך כדי להראות עד לאיזה שפל התדרדרה מערכת אכיפת החוק? כלום  יש בכלל סיכוי למשפט הוגן למי שה'לינץ הציבורי' עשה בו שפטים עוד לפני שמשפטו החל?

 

לצפייה במאמר שפורסם ב - y - net  לחץ כאן