בלוגים » אדמונד לוי - שופט ענק / חיים משגב
לצפייה במאמר לחץ על 'פרטים נוספים'.


 

 

                                                       ד"ר  חיים משגב

 

השופט אדמונד לוי התמנה לתפקידו בבית המשפט העליון, לא בגלל מוצאו המזרחי ולא בגלל שהוא חובש כיפה ולא

בגלל השקפתו האולטרה-ימנית. הוא נבחר לתפקידו קודם כל בגלל יכולתו המשפטית המובהקת; אבל גם בגלל ששר המשפטים דאז, מאיר שיטרית, מי ששימש בתפקידו פרק זמן של כשנה בלבד, ראה בו את בן דמותו. צעיר שעלה

ארצה לאחר שמדינת ישראל קמה  וסלל את דרכו במעלה הדרך ללא כל עזרה של 'חברים' ; מה שהיה מאוד מקובל

תחת שלטון מפא"י ההיסטורית. הוא לא היה "משלנו" – מושג מאוד רווח באותם ימים -  אלא מאותה שכבה שעל בניה ובנותיה נאסר, למשל, לטבול בבריכות השחייה של הקיבוצים.

 

עכשיו נותרו בבית המשפט העליון כמעט רק ילידי הארץ; להוציא, כמובן,  את ניל הנדל שנולד בארה"ב. יש ביניהם חובשי כיפות ויש ביניהם, אולי, גם בעלי השקפה ימנית במידה כזו או אחרת. אולם אין ביניהם אף לא 'מזרחי' אחד לרפואה. יש , כנראה, פה ושם שופטים שזורם בעורקיהם קצת דם לא-אשכנזי, כמו, אולי, אליעזר ריבלין, בן ירושלים, אבל לא מעבר לכך. מורשתו של מנחם בגין שאימץ אל חיקו את בני עדות המזרח לא נמשכה.  

 

אין בכך, אולי, מאומה, ואולי יש בכך כדי להצביע על משהו מאוד בסיסי בחברה הישראלית. בימים האלה בהם עומדת להיות מוצגת שוב הסדרה 'עמוד האש' שבה יגאל לוסין, יוצר הסדרה,  מתעלם  כמעט לחלוטין מחלקם של יוצאי ארצות ערב, מי שמקומם לא נפקד גם בקרב העולים לגרדום בבתי הכלא של הבריטים, לא בטוח שמותר לנו להשאיר, אולי, מטעמים של תקינות חברתית(,,,לא צדק חברתי...) את בית המשפט העליון בהרכבו האתני הנוכחי.  אליהו חכים שהוצא להורג  במצרים ביחד עם אליהו בית צורי ומשה ברזני שהתאבד בבית כלא בירושלים ביחד עם מאיר פיינשטיין בוודאי החזיקו בעמוד האש ביחד עם רבים מיוצאי אירופה ערב הקמתה של מדינת ישראל

 

יריב לוין, יו"ר ועדת הכנסת, מציע כעת לערוך שימוע פומבי למועמדים לכהונה בבית המשפט העליון. הרעיון לא מבושל , עדיין, אבל תמיד תיוותר הדילמה כיצד לשאול את השאלות ולפי אילו פרמטרים תיפול ההכרעה/המלצה. נניח שהמועמד יהיה מצפון אפריקה, מרוקו, למשל, אבל כישוריו המשפטיים יהיו לא משהו, אז מה אז? איזה מרכיב צריך להכריע? הרצון לגוון את הרכב השופטים או היכולת המשפטית? ונניח שיהיה מועמד שיניח את דעתו של יריב לוין מן הבחינה הפוליטית, אחד שרוצה בארץ ישראל השלימה משתי גדות הירדן, אולם מוצאו הוא מפולניה, אז מה יהיה אז? ואולי בכלל צריכים להוסיף לתמהיל עוד 'חצי ערבי' ועוד 'רבע דרוזי' כדי שחלקם בין השופטים יהיה זהה לחלקם באוכלוסייה הכללית?

 

אדמונד לוי נבחר אומנם בעסקת קומבינציה עם אהרון ברק, אז הנשיא, תמורת בחירתה של אילה פרוקצ'יה, שאותה, אגב לא רצה מישאל חשין( מסיבות לגמרי לא-ענייניות), אז מה?  קומבינה או לא קומבינה, מאיר שיטרית, האיש שלא נבהל גם מאהרון ברק, אחראי לשניים מן המינויים הכי טובים שהיו אי-פעם בבית המשפט העליון – ובחירה זאת בכלל לא תומכת בעמדה שיש לקיים שימוע פוליטי מוקדם, נוסח ארה"ב, בוועדה של הכנסת..

 

אני גם לא בטוח ששיטת 'החבר-מביא-חבר' היא לגמרי פסולה. אני מכיר כמה שופטים בבית המשפט העליון שהגיעו לשם בזכות חברותם עם שופטים מכהנים – והם לגמרי-לגמרי לא  הכי גרועים.

 

ואחרי שאמרתי את כל אלה, אני באמת ובתמים חושב שבית המשפט העליון צריך להיות קצת פחות 'אשכנזי'; למצער, בשביל ההרגשה הטובה של רבים מהבאים בשעריו.